Pierwsza wizyta dziecka

Wizyta adaptacyjna.
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie powinna odbyć się po pojawieniu się w małej buzi pierwszego zęba. Nie powinno się zwlekać z tym dłużej niż do 2 roku życia dziecka.
Lekarz dentysta przedstawi sposoby dbania o zęby, zalecenia żywnościowe, plan wizyt kontrolnych. Maluch oswoi się z nowym miejscem, chętnie będzie wracał do gabinetu w przyszłości.
Jak przygotować dziecko do wizyty?
✅ Nie strasz, nie opowiadaj mrocznych historii z dentysta w roli głównej. Dziecko, jak radar, wyłapuje wszystko to, o czym rozmawiają przy nim rodzice.
✅ Nie mów i nie okazuj, że się boisz. To wzbudza strach dziecka – skoro mama/tata się boi, musi się tam dziać coś strasznego.
✅ Nie oszukuj. Mówienie dziecku, które na wizycie będzie miało leczony ząb, ze pan doktor tylko zobaczy zęby, jest nie w porządku. Nikt nie lubi być oszukiwany. Po takim zdezorientowaniu dziecko nie będzie chciało ponownie przyjść do dentysty.
✅ Staraj się umówić dziecko na wizytę w godzinach kiedy jest wyspane, wypoczęte i najedzone. Wizyta w biegu między przedszkolem, a obiadem w domu, nie jest najlepszym pomyłem.
✅ Nie porównuj dziecka z innymi. Jedno dziecko odważnie usiądzie na fotelu, inne będzie potrzebowało nieco więcej czasu. Jest to całkowicie normalne. Przy dozie wyrozumiałości na pewno uda się osiągnąć porozumienie z młodym człowiekiem.
✅ Porozmawiaj z dzieckiem i powiedz mu, jak będzie wyglądała wizyta. Opowiedz, ze będzie jeździło magicznym fotelem jak windą, a dentysta ma małe lusterko i kamerę do oglądania zębów. Na wizytę dziecko może zabrać ulubionego pluszaka, któremu dentysta również sprawdzi zęby.
✅ Nie obiecuj nagród i nie strasz karą. W naszym gabinecie każde dziecko otrzyma naklejkę i drobny upominek za bycie dzielnym. Niech wizyta stomatologiczna będzie dla niego czymś normalnym i naturalnym. Straszenie dziecka dentystą jest niedopuszczalne.
✅ Jeżeli zachowanie dziecka na to pozwala, w trakcie wizyty zaczekaj na nie w poczekalni. Z naszego doświadczenia wynika, ze wtedy dziecko nie jest rozproszone obecnością rodzica i chętniej współpracuje
✅ Pomóż dziecku cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem! Dzięki profilaktyce i wizytom kontrolnym co 3 miesiące, nawet jeśli dojdzie do rozwoju próchnicy, można będzie ją wyleczyć we wczesnym stadium.
Leczenie zębów dzieci
Stwierdzenie, że „zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną” jest zanikającym mitem. Zniszczone przez próchnicę zęby mleczne sąsiadują z zębami stałymi i mają na nie wielki wpływ. Bakterie z ubytków próchnicowych mogą zostać przeniesione na zdrowe zęby. W wieku 6-7 lat w jamie ustnej są już obecne pierwsze zęby stałe, zwykle pierwsze trzonowce („szóstki”). To właśnie te zęby są najczęstszym miejscem występowania próchnicy u dzieci w wieku 6-12 lat.
Skutkiem próchnicy może być przedwczesna utrata zębów mlecznych (są tak zniszczone, że nie da się ich uratować i muszą zostać usunięte). Spowoduje to przesuwanie się pozostałych zębów, czego efektem są wady zgryzu. Nie leczone mleczaki mogą stać się ogniskami zakażenia Przez swoje odziaływanie bakteryjne mogą wywołać zmiany chorobowe w odległych narządach – sercu, stawach, nerkach i narządach wzroku.
Zwlekanie z leczeniem próchnicy prowadzi do bólu, obrzęku, co prowadzi do nieprzespanych nocy zarówno dziecka jak i rodzica. Często konieczne jest podanie antybiotyku. Wizyta u dentysty jest wtedy bardziej stresująca, zwłaszcza gdy to pierwszy kontakt dziecka ze stomatologiem. W tej sytuacji nietrudno o nabranie uprzedzeń do dalszego leczenia. Im wcześniej proces próchnicowy zostanie zauważony, tym czas leczenia będzie krótszy, dlatego tak ważne są częste wizyty kontrolne.
Wizyty przedszkoli

Chętnie gościmy u nas wycieczki grup przedszkolnych. Oprowadzamy dzieci po gabinetach, pokazujemy sprzęt, wykonujemy przeglądy uzębienia oraz fluoryzacje zębów (za zgodą rodziców). Każde dziecko otrzymuje dyplom oraz drobne upominki. Zachęcamy do zorganizowania wycieczki „do dentysty”.
Stomatologia dziecięca

Zęby naszych dzieci są tak samo ważne jak zęby osób dorosłych.
Zaniedbanie zębów w okresie dziecięcym może negatywnie wpłynąć na całe dalsze życie naszych pociech.
Drodzy Rodzicie – jesteście odpowiedzialni za zdrowy uśmiech swoich dzieci. Najczęściej popełnianym błędem jest lekceważenie próchnicy uzębienia mlecznego. Warto uświadomić sobie, że próchnica jest chorobą infekcyjną spowodowaną bakteriami, a jej powikłaniami mogą być wady zgryzu uzębienia stałego, uszkodzenia i przebarwienia zębów stałych, ból, obrzęk i nieprzespane noce.
Podczas wizyty w Stomatologii Płatek lekarz dokładnie zbada stan uzębienia dziecka, sprawdzi zgryz, wyleczy ubytki próchnicowe i przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej. Leczenie dzieci jest dla nas bardzo ważne, dlatego nasi lekarze są świetnymi specjalistami, a w poczekalni przygotowaliśmy specjalny dziecięcy kącik do rysowania i zabawy.
RTG RVG pantomograficzne

Badanie radiologiczne, nazywane potocznie prześwietleniem, jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w danej części ciała. W stomatologii najczęściej wykonujemy RTG pojedynczego zęba tzw. punktowe oraz RTG pantomograficzna ukazujące wszystkie zęby oraz otaczające je struktury.
W stomatologii, przy pomocy zdjęć rentgenowskich, oceniana jest skuteczność leczenia, zwłaszcza kanałowego (endodontycznego). W wielu przypadkach szybka analiza zdjęcia rtg pozwala na właściwą ocenę sytuacji i pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji co do sposobu leczenia.
Badanie radiologiczne jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Dawki promieniowania, jakie pacjent otrzymuje podczas badania, nie są szkodliwe dla jego zdrowia. Niemniej jednak, podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich zaleca się ochronę narządów rozrodczych. W tym celu stosujemy specjalne fartuchy z ołowiu. Badań radiologicznych powinny unikać kobiety w ciąży, gdyż promieniowanie może niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód.
W naszym gabinecie można wykonać zdjęcie RVG punktowe oraz pantomograficzne. Na życzenie pacjenta możemy nagrać obraz na płytę CD lub przesłać plik za pomocą e-maila. Nie wymagamy skierowania z zewnątrz.
Bruksizm i okluzja

Budzisz się w nocy, bo zaciskasz zęby tak mocno, że aż bolą. Twój partner twierdzi, że w nocy słyszy jak nimi zgrzytasz. Cierpisz na migrenowe bóle głowy, leki niewiele pomagają. Prawdopodobnie cierpisz na bruksizm.
Mimo, że problem jest powszechny, niewiele osób trafia do odpowiedniego specjalisty. Zgrzytanie zębami to nie tylko odreagowanie stresu, a bagatelizowanie bruksizmu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Nieleczony jest przyczyną nie tylko ścierania i niszczenia zębów, ale powoduje też silne bóle głowy i twarzy, zwłaszcza w okolicy stawu skronionow-żuchwowego, problemy z kręgosłupem, barkami, słuchem oraz wzrokiem. Często lekarze nie mogą znaleźć konkretnego winowajcy wszystkich dolegliwości, pacjenci szukają pomocy u neurologów, okulistów, laryngologów, ortopedów, a tymczasem z bruksizmem upora się przede wszystkim stomatolog, dysponujący aparaturą diagnostyczną i wiedza na temat tej patologii.
Diagnoza i leczenie bruksizmu
Objawy tego schorzenia są bardzo charakterystyczne, dlatego dla dobrego specjalisty stosunkowo łatwo je zdiagnozować. Informacje uzyskane z wywiadu lekarskiego dotyczące stylu życia, typu pracy, konstrukcji psychicznej pacjenta, przebytych chorób i urazów, aktualnych dolegliwości znacznie ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy.
Nie zawsze pomoże jeden specjalista. Leczenie jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne. Oprócz opieki stomatologa specjalizującego się w tzw. okluzji bardzo ważna jest współpraca z neurologiem, psychologiem i terapeutą manualnym (osteopatą). W naszym gabinecie współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin. Indywidulanie dla danego pacjenta dobieramy odpowiednie leczenie i, jeśli to konieczne, kierujemy do konkretynych lekarzy.
Leczenie choroby okluzyjnej
Częstą przyczyną występowania tego typu dolegliwości są wady zgryzu i braki zębowe. Uważa się wręcz, że pełne objawy schorzenia występują dopiero, gdy zaistnieją dwa czynniki – zwarciowy, związany z zaburzeniem w obrębie narządów żucia oraz „psychiczny”, wynikający z długotrwałego obciążenia stresem lub podatnością na stres. Skuteczne leczenie bruksizmu wymaga więc uporządkowania sytuacji w jamie ustnej – wykonania ekwilibracji zębów, która poprzez prawidłowe dopasowanie zębów, plomb i uzupełnień protetycznych ustawia prawidłowo szczękę względem żuchwy. Zabieg ekwilibracji poprzedzony jest dokładna analizą zgryzu pacjenta wykonaną na indywidualnych modelach gipsowych osadzonych w artykulatorze. Dopiero po wykonaniu dokładnego planowania dla danego pacjenta przystępujemy do wykonania zmian w obrębie jego jamy ustnej.
Opinia naszej pacjentki
„Gorąco DZIĘKUJĘ i polecam dr Zuzannę Kochanowska-Płatek, doskonałą stomatolog z wieloletnim doświadczeniem, która jest między innymi specjalistką w dziedzinie okluzji. Dzięki niej po pół roku tułaczki po lekarzach (3 laryngologów, neurolog, 2 stomatologów, okulista…) zostałam prawidłowo zdiagnozowana. Objawy były bardzo niejednoznaczne i niemożliwe do złagodzenia jakimikolwiek środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi…. czyli uporczywa migrena, stany zapalne ucha, bóle kręgosłupa, szyi, szczęki, epizodyczne pogorszenie słuchu i wzroku. Piszę o tym nie tylko po to, żeby wyrazić swoją wdzięczność pani doktor oraz jej zespołowi, ale przede wszystkim dlatego, że wiem iż jest wiele osób które cierpią i nikt nie potrafi ich zdiagnozować a co dopiero leczyć ani też przekierować dalej, do odpowiedniego specjalisty. Poczytajcie o okluzji i bruksizmie. W Polsce ta dziedzina nie jest jeszcze taka popularna i jest bardzo mało fachowców. Gdybym mogła chociaż jednej osobie pomóc tym postem to jest to dla mnie dodatkowa radość.”
– Magdalena Madej
Opieka stomatologiczna nad kobietami w ciąży
Najważniejszym kryterium, od którego uzależniamy działania lecznicze w gabinecie stomatologicznym u kobiet w ciąży, jest stan w jakim pacjentka się do nas zgłasza. Czy jest to stan nagły (np. z ból zęba), czy jest to wizyta planowa, profilaktyczna.
- Jeżeli potrzeby stomatologiczne pacjentki, nie wymagają natychmiastowej interwencji, i możemy je odroczyć, to takie planowe leczenie najlepiej przeprowadzać w II trymestrze ciąży. Jest to zazwyczaj najmniej uciążliwy czas dla kobiety. I trymestr bywa trudny, ze względu na często występujące mdłości, złe samopoczucie oraz senność. Zaś w III trymestrze, występuje już często duże zmęczenie, głównie związane z powiększającym się brzuszkiem, ale również uciskiem dziecka na organy wewnętrzne matki oraz kłopotami z poruszaniem się.
- Jeżeli stan pacjentki jest nagły i potrzebuje natychmiastowej pomocy, leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej, czyli również możliwy jest I oraz III trymestr ciąży. Bakterie w jamie ustnej, odpowiedzialne za stan zapalny dziąseł, przyzębia oraz te powodujące próchnicę, mają bardzo duży wpływ na rozwijający się nowy organizm dziecka. Łożysko nie jest barierą dla bakterii patologicznych z krwiobiegu matki
- Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o dobry stan jamy ustnej jeszcze przed ciążą. Pozwoli to uniknąć stresujących sytuacji związanych z możliwym bólem oraz zminimalizować ryzyko przekazania dziecku złych bakterii.
- Kontrolne badanie jamy ustnej oraz zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne u kobiet w ciąży powinny być powtarzane w każdym trymestrze, a pierwsza wizyta powinna się odbyć przed 12 tygodniem ciąży.
Jakie ryzyko niosą za sobą zepsute zęby oraz zły stan przyzębia matki?
❌Przedwczesny poród.
❌Niska masa urodzeniowa dziecka.
❌Obecność próchnicy u matki, jest czynnikiem ryzyka jej wystąpienia u dziecka.
❌Dieta kobiety w okresie ciąży, może mieć wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych u dziecka. Jest to związane z rozwojem receptorów smakowych już w 4 miesiącu życia płodowego.
Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać bezpiecznie w ciąży?
✅usunięcie złogów nazębnych ultradźwiękami
✅fluoryzacje zębów
✅leczenie ubytków próchnicowych
✅niezbędne ekstrakcje zębów
✅niezbędne leczenie endodontyczne
✅leczenie periodontologiczne
✅zdjęcie radiologiczne (jeżeli jest niezbędne do diagnostyki np. chirurgicznej lub endodontycznej)
✅znieczulenie miejscowe do leczenia
Odraczamy wszystkie zabiegi, które nie są konieczne i nie mają wpływu na poprawę stanu zdrowia kobiety. Pamiętajmy-leczenie zębów jest bezpieczne w ciąży i bardzo potrzebne!
Profesjonalna higienizacja (scaling, piaskowanie, fluoryzacja)
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zabiegu higienizacji wykonywanego w naszym gabinecie. W skład pakietu profesjonalnego czyszczenia zębów wchodzi piaskowanie, scaling ultradźwiękowy i fluoryzacja
Leczenie kanałowe (endodotyczne) pod mikroskopem
Inaczej leczenie endodontyczne, nazywane potocznie „kanałówką”
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy długo nieleczona próchnica doprowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Rozmnażające się bakterie wywołują stan zapalny tej części zęba. Przy ostrym zapaleniu bóle są bardzo silne. Mogą się pojawić nagle i trwać od kilku minut do kilku godzin. Nasilają się podczas jedzenia słodyczy lub picia czegoś gorącego albo zimnego. Dokuczają też przy zmianie pozycji – pochylaniu się lub kładzeniu. Kiedyś leczenie kanałowe było wyjątkowo nieprzyjemne. Pacjenci, zmęczeni bólem, decydowali się na usunięcie zęba, a przecież warto walczyć o każdy z nich.
Zabieg polega na usunięciu (w znieczuleniu komputerowym) chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej podgrzaną gutaperką. Całe leczenie powinno odbywać się pod kontrolą radiologiczną, przy użyciu koferdamu oraz mikroskopu.
Kanałowe leczenie zęba bez bólu?
Kiedyś leczenie kanałowe wymagało kilku wizyt u dentysty i trwało wiele tygodni. Lekarz zatruwał zęba i czekał, aż dojdzie do umartwienia tkanek. W tym czasie ząb bardzo bolał. Dziś nie stosujemy „trucizny”, leczenie kanałowe wykonuje się w trakcie 1-2 wizyt, a pacjent nie odczuwa bólu, dzięki podaniu wysoko skutecznego znieczulenia przy pomocy aparatu Calaject.
W naszym gabinecie wykonujemy leczenie endodotyczne z zastosowaniem wyżej wymienionych metod. Leczymy pierwotne zapalenia miazgi, wywołane próchnicą czy urazem zęba, jak również wykonujemy ponowne leczenie kanałowe (tzw. re-endo), w zębach leczonych wcześniej, bez pozytywnego efektu. Dzięki użyciu mikroskopu, narzędzi ultradźwiękowych oraz doskonałemu wykształceniu naszych lekarzy potrafimy przeprowadzić leczenie trudnych przypadków, zakażeń powikłanych, zamykamy perforacje jak i usuwamy złamane narzędzia endodontyczne, pozostawione w kanałach podczas wcześniejszego leczenia.

Znieczulenie komputerowe
Historia znieczuleń sięga strożytności. Pierwsze znieczulenia sporządzano z ziół takich jak opium czy marihuana. Dopiero w XIX wieku zaczęto przeprowadzać badania nad efektywnymi środkami znieczulającymi. W 1800 roku brytyjscy chemicy Humphry Davy i Thomas Beddoes stwierdzili znieczulające właściwości podtlenku azotu (tzw. „gazu rozweselającego”), jednak w tamtych czasach był jedynie wykorzystywany do rozrywek. Pierwszym, który wykorzystał go do znieczulenia był amerykański dentysta Horace Wells. W 1844 użył on podtlenku azotu podczas ekstrakcji zęba, lecz ponieważ pacjent był młodym, dobrze zbudowanym mężczyzną, nie było ono całkowicie skuteczne i pacjent krzyczał (później przyznał, że nie z bólu, a szoku), co wpłynęło na negatywny odbiór metody.
W dzisiejszych czasach stosujemy nowoczesne metody oraz środki znieczulające takie jak lidokaina, mepiwakaina czy artykaina. Zmienił się również sposób ich podawania.
W naszym gabinety stosujemy bez strzykawkowe urządzenie CALAJECT™. Jest to nowoczesne urządzenie duńskiej firmy RONVIG do bezbolesnego znieczulenia sterowanego komputerowo.
Sekretem działania systemu są inteligentne rozwiązania pozwalające na delikatne wprowadzanie roztworu znieczulającego.
CALAJECT™ idealnie kontroluje parametry przepływu środka znieczulającego zgodnie z ustawieniami wybranego programu. Zabezpiecza w ten sposób przed bólem powodowanym rozpieraniem tkanek. Nawet znieczulenia podniebienne mogą być wykonywane bez uczucia dyskomfortu i bólu.
Ten sposób znieczulania jest zupełnie bezpieczny. Może być stosowany zarówno u dorosłych, dzieci, ciężarnych jak i osób obarczonych chorobami ogólnoustrojowymi.
Wymiana starych wypełnień i wypełnień amalgamatowych
Plomby amalgamatowe stosowane są od lat w stomatologii, a dokładnie od XIX w. W szczególności znane są starszemu pokoleniu, któremu przyszło leczyć zęby w szkołach czy ośrodkach zdrowia. W miarę postępu technologicznego i zmian ustrojowych zawitała era kompozytu, czyli alternatywnego, a przy tym estetycznego materiału stomatologicznego, dostępnego w prywatnych gabinetach. Stopniowo zaczęto odchodzić od tanich plomb amalgamatowych, na rzecz białych plomb kompozytowych. Ale nie tylko estetyka zaważyła na spadku popularności plomb amalgamatowych. Główną przyczyną wyparcia srebrnej plomby stały się wzmianki o szkodliwości tego typu materiału (dotyczy plomb starej generacji). Plomby amalgamatowe, to wypełnienia, które powstają ze złączenia srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci. I właśnie ta ostatnia z wymienionych substancji, jest ogniwem zapalnym wielu toczących się sporów. Rtęć należy do substancji bardzo toksycznych i niebywale niebezpiecznych dla zdrowia. Jej obecność w plombach amalgamatowych, powolne uwalnianie się z wypełnienia może być powodem wielu schorzeń.
Wyróżnia się dwa rodzaje wypełnień amalgamatowych. Pierwszy rodzaj, to plomby starej generacji, nazywane amalgamatami z fazą gamma 2, których nie używa się już w Polsce. Charakteryzowały się szkodliwością dla zdrowia, bowiem uwalniały rtęć do organizmu. Drugi rodzaj plomb amalgamatowych, to nowoczesny amalgamat wolny od fazy gamma 2. Ten typ plomb ma charakter kapsułkowy i nie uwalnia rtęci. A co za tym idzie jest bezpieczny dla zdrowia. Obecnie jest on stosowany w Polsce, i prawdopodobnie ze względu na swoją niską cenę objęty jest refundacją przez NFZ.
Czy należy usuwać plomby amalgamatowe ?
Zdecydowanie tak. Głównym wskazaniem do wymiany wypełnień amalgamatowych jest mogąca się rozwijać wokół nich próchnica, ponieważ amalgamat bywa nieszczelny nie wiążąc się chemicznie z tkankami zęba. W przypadku bardzo osłabionych zębów ( np. kiedy pozostały tylko cienkie ścianki zęba) amalgamat może powodować ich pękanie. Są również przyczyną do rozwoju chorób dziąseł czyli parodontozy.
Przeprowadzany prawidłowo zabieg wymiany plomb ciemnych na jasne jest bezpieczny dla pacjenta i ma każdorazowo niebagatelne znaczenie dla estetyki uśmiechu. Zabieg jest bezbolesny, wykonuje się go przy zastosowaniu znieczulenia. W czasie przygotowania do zabiegu wymiany plomb, ząb zostaje oczyszczony z osadu i płytki nazębnej. Następnie za pomocą wiertła usuwa się amalgamat. Resztki starego wypełnienia wysysa się specjalnym ssakiem dentystycznym. Na koniec lekarz zakłada nowe wypełnienie, dobierając jego kolor do koloru szkliwa.
Leczenie próchnicy
Pacjenci często doświadczają próchnicy zębów z powodu nieodpowiednich nawyków żywieniowych, złej higieny jamy ustnej lub genetyki, prowadzącej do wielu ubytków. Przed stworzeniem planu leczenia, lekarz dentytsta dokładnie przeanalizuje historię choroby pacjenta i jego codzienną rutynę higieny jamy ustnej, które mogą być przyczyną nadmiernego powstawania próchnicy. Zgodnie z zebranymi informacjami wybierany jest właściwy przebieg leczenia, w tym odpowiednie materiały dentystyczne najbardziej korzystne dla indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Nieleczona próchnica prowadzi do rozwinięcia się stanu zapalnego w miazdze (nerwie) zęba, który musi zostać wyleczony za pomoca leczenia endodontycznego (kanałowego).
Inlay'e i onlay'e
Inlaye i onlaye, zwane również wkładami koronowymi, stanowią ciekawą alternatywę dla wypełnień wykonanych tradycyjną metodą. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba, są odporne na ścieranie, estetyczne i trwałe.
Chociaż te uzupełnienia wizualnie przypominają plomby z kompozytu, to różnią się od nich techniką wykonania. Tradycyjne plomby nakłada się i utwardza warstwami, natomiast inlaye i onlaye przygotowuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków, a następnie „wkleja” w miejsce brakujących tkanek. Do wykonania inlayów i onlayów stosuje się porcelanę, materiały na bazie żywic lub stopy złota. Uzupełnienia tego typu mają szerokie zastosowanie w leczeniu ubytków w zębach bocznych (trzonowych lub przedtrzonowych).
Jak przebiega leczenie z użyciem wkładów i nakładów?
Wykonanie wkładu koronowego odbywa się na dwóch wizytach. Podczas pierwszej lekarz czyści ząb z próchnicy, nadaje ubytkowi odpowiedni kształt i na końcu pobiera wycisk. Następnie ustala z pacjentem kolor przyszłego uzupełnienia, zabezpiecza ząb tymczasowym opatrunkiem i wysyła wycisk do laboratorium, gdzie technik przystępuje do wykonania odbudowy. Ostatni etap leczenia polega na osadzaniu wkładu w ubytku przy pomocy specjalnego cementu.
Inlaye i onlaye są uzupełnieniami znacznie bardziej czasochłonnymi od zwykłych wypełnień, warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie przede wszystkim ze względów estetycznych – ząb odbudowany za pomocą wkładów koronowych praktycznie niczym się nie różni od pozostałych naturalnych zębów.
Wybielanie zębów
Niewiele osób ma idealnie białe zęby. Każdy z nas ma swój indywidualny kolor, którego nie da się zmienić metodami domowymi. Na rynku dostępny jest szereg preparatów wybielających, począwszy od past, żeli z nakładkami, czy nasączonych substancjami wybielającymi pasków. To wprawdzie bezpieczne i stosunkowo tanie metody, jednak w gruncie rzeczy nie przynoszące satysfakcjonujących efektów. W najlepszym wypadku usuwają kamień nazębny oraz naloty z kawy i papierosów, a nie rozjaśniają koloru szkliwa ani zębiny.Tym, którzy marzą o śnieżnobiałym uśmiechu, przychodzi z pomocą stomatologia estetyczna. Jedną z metod na rozjaśnienie barwy zębów jest ich wybielanie. Istnieją dwie opcje tego zabiegu:
- Wybielanie nakładkowe – pacjent otrzymuje indywidualne wykonane, plastikowe nakładki na zęby oraz żel wybielający do stosowania w domu. W nakładkach wypełnionych żelem należy spędzać 8 godzin na dobę (zazwyczaj podczas snu). Czas trwania waha się od 7 do 14 dni w zależności od pożądanego efektu. Zaletą tej metody jest możliwość kontrolowania efektu wybielenia. Do wad należy zaliczyć długość trwania, możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów oraz ryzyko poparzenia tkanek miękkich.
- Wybielanie gabinetowe – odbywa się podczas jednej wizyty trwającej ok 60-80 min. Jest wykonywane przy pomocy silnie stężonego żelu do wybielania, które lekarz stomatolog nakłada na wargowe powierzchnie zębów widoczne podczas uśmiechu. Dziąsła są zabezpieczone specjalnym, światłoutwardzalnym materiałem. Żel nakłada się i spłukuje co ok. 20 min. Zabieg poprzedza sprawdzenie aktualnego koloru zębów zgodnie z kolornikiem. Na zakończenie kolor jest ponownie sprawdzamy.
Istnieje możliwość połączenia tych dwóch metod tj. po wybielaniu w gabinecie, pacjent otrzymuje szyny i żel do stosowania domowego. Z naszych obserwacji jest to najskuteczniejsza opcja.
Bez względu na wybraną metodę, do wybielania należy zęby przygotować. Konieczna jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i wyleczenie wszystkich zębów objętych próchnicą. Warto dodać, że w przypadku posiadania dużych „plomb” w zębach przednich, wybielanie nie jest najlepszym pomysłem – szkliwo zębów ulegnie rozjaśnieniu, a plomby pozostaną w dawnym kolorze. Może dać to efekt „plam”. Tymi metodami nie wybielają się również zęby po leczeniu kanałowym czyli martwe – istnieje inna metoda ich rozjaśniania.
Zabieg wybielania musi być poprzedzony higienizacją zębów, aby usunąć kamień nazębny oraz osady.
Czy wybielanie jest bezpieczne
To często zadawane pytanie. Liczne badania w kraju i na świecie potwierdzają brak negatywnego wpływu wybielania na szkliwo zębów. Wybielanie nie osłabia zębów, nie powoduje próchnicy ani stanów zapalnych miazgi (nerwu). Jedynym efektem niepożądanym jest występująca dosyć często nadwrażliwość na ciepło/zimno i inne bodźce. Jest to problem, który ustępuje po kilku godzinach, czasem wymaga zastosowania preparatów znoszących wrażliwość zębiny.
Jak postępować po zabiegu?
Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, do 3 dni należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów mocno barwiących, takich jak buraczki, czerwone wino, mocna kawa czy herbata oraz powstrzymać się od palenia tytoniu.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Jest to kwestia bardzo indywidualna. Największe efekty i najdłuższy czas osiągamy w przypadku naturalnie bardzo ciemnych zębów. Im własny kolor jaśniejszy, tym efekt wybielania jest słabszy. Zwykle zabieg należy powtórzyć po około 2-3 latach.
Licówki kompozytowe
Jest to alternatywna dla pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą mieć wykonanych licówek z porcelany.
Wykonane są z materiału kompozytowego, którym standardowo uzupełniane są ubytki zębowe. Stosowane materiały mają wysoką jakość estetyczną, są dokładnie dostosowywane kolorystycznie do wyglądu zębów sąsiednich, tak żeby sprostać oczekiwaniom pacjenta. Odpowiednio użytkowane mogą wyglądać pięknie i być trwałe przez lata, trzeba jednak być świadomym tego, iż trwałość licówek kompozytowych jest trochę mniejsza niż licówek porcelanowych. Efekt końcowy przy obu rodzajach licówek może być podobny, ale po pewnym czasie na kompozytach mogą pojawić się przebarwienia spowodowane osadem.
Licówki porcelanowe
Licówki to cienkie płatki porcelanowe lub kompozytowe przyklejane do przedniej (licowej – stąd ich nazwa) powierzchni zębów. Wielu pacjentów chce mieć perfekcyjny uśmiech, bez szpar między zębami, bez przebarwień, nierówności szkliwa, ukruszeń. Możemy spełniać te marzenia właśnie przy pomocy licówek. Ich kształt dobiera się do owalu twarzy, typu sylwetki, a nawet do osobowości. W celu ich wykonania niezbędne jest niewielkie oszlifowanie zębów (ok. 0,5mm) z przedniej strony.
Jak wygląda zakładanie licówek?
Zęby muszą być wyleczone, wolne od próchnicy czy chorób dziąseł. Podczas pierwszej wizyty wykonywane są wyciski. Na odlanych modelach przeprowadza się symulację wyglądu nowego uśmiechu, czyli wax-up (technik modeluje z wosku wygląd przyszłych licówek). Makietę nowego uśmiechu, tzw. mock-up przymierzasz na drugiej wizycie, jeszcze bez szlifowania zębów. Wychodzisz z nią z gabinetu i przez kilka dni możesz się zastanawiać, czy metamorfoza ci odpowiada. Jeśli masz uwagi, w trakcie kolejnej wizyty lekarz koryguje kształty i zaczyna się praca nad ostatecznymi licówkami. W znieczuleniu miejscowym usuwana jest niewielka ilość szkliwa (nie więcej niż pół milimetra),pobierane są wyciski, a w laboratorium protetycznym powstają indywidualne licówki z porcelany. W czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi. Gdy te finalne są gotowe, stomatolog cementuje porcelanowe nakładki na ostatniej wizycie.
Czy licówki to rozwiązanie dla mnie?
Optymalne rozwiązanie dla każdego pacjenta podejmowane jest po wnikliwej konsultacji, zdjęciach RTG i analizie zgryzu. W przypadku licówek porcelanowych przeciwwskazaniem jest nieleczony bruksizm. Diagnozowaniem i leczeniem tej dolegliwości lekarze pracujący w Stomatologii Płatek zajmują się od lat. Również dla tych pacjentów możemy wykonać trwałe i estetyczne odbudowy startych i zniszczonych zębów.
Ortodoncja
Nasz gabinet współpracuje z dr Michałem Tarnawskim. Pan doktor przyjmuje w swoim gabinecie w Katowicach.
Białe wypełnienia

Jedną z opcji poprawy zdrowia i wyglądu twojego uśmiechu jest zastąpienie starych wypełnień (plomb) wypełnieniami w kolorze zębów. Jest to bezpieczna procedura, podczas której jeden z naszych dentystów usuwa wszelką próchnicę oraz stare wypełnienie i umieszcza wypełnienie w kolorze zęba. Nowe wypełnienie jest wykonane z bardzo twardej substancji która wytrzyma siły w ustach podczas gryzienia i żucia przez długi okres czasu. Zęby będą wyglądały naturalnie i zdrowo.
Jako stomatolodzy wierzymy, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie i zawsze będzie zachęcać i pomagać w opiece nad zębami, aby w pierwszej kolejności nie rozwinęła się próchnica. Jeśli masz próchnicę i potrzebujesz leczenia, zalecamy wypełnienia kompozytowe jako dobre rozwiązanie, które jest zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.
Poszukujesz
Stomatologa?
Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!
Wierzymy, że zapewniamy najlepszą możliwą opiekę wszystkim naszym pacjentom.