Ortodoncja

Nasz gabinet współpracuje z dr Michałem Tarnawskim. Pan doktor przyjmuje w swoim gabinecie w Katowicach.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to specjalista w dziedzinie ortodoncji, będącej nieodłączną częścią stomatologii, która skupia się na leczeniu różnorodnych wad zgryzu oraz nieprawidłowego funkcjonowania narządu żucia. W tym celu stosowane są zaawansowane metody leczenia, które nie tylko przywracają funkcjonalność i estetyczny uśmiech, ale również minimalizują ryzyko powstawania chorób, takich jak próchnica czy paradontoza. Dzięki temu, że prostujemy zęby, możemy się cieszyć lepszym zdrowiem jamy ustnej oraz ogólnym samopoczuciem, unikając nawet problemów związanych z bólami głowy, nieprawidłową postawą czy chrapaniem.

Leczenie ortodontyczne jest dostępne dla pacjentów w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Czas trwania terapii może wahać się od 18 do 36 miesięcy i zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta, rodzaju zastosowanego aparatu oraz specyfiki wady zgryzu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W zależności od wady zgryzu, możliwości czasowych czy finansowych, można wybrać aparat stały lub leczenie niewidocznymi nakładkami Invisalign.

  • Aparat stały – najpopularniejsza metoda korekty nieprawidłowości zgryzu, ceniona przede wszystkim za wysoką precyzję oraz skuteczność w działaniu. Nie ma potrzeby pamiętać o ich zakładaniu czy regulacji, co jest ogromnym udogodnieniem. Z drugiej jednak strony, po założeniu aparatu stałego należy zmienić codzienne nawyki, w tym poprawić dietę, używać specjalnych akcesoriów do czyszczenia zębów, a także pamiętać o wizytach u dentysty.
  • Nakładki Invisalign – nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu w postaci dyskretnych nakładek dopasowanych do zębów pacjenta. W przypadku tego typu leczenia pacjent otrzymuje zestaw nakładek do samodzielnego wymieniania w domu i nosi je przez 22 godziny na dobę. W porównaniu do aparatów stałych, leczenie nakładkami jest krótsze i wymaga mniejszej liczby konsultacji ortodontycznych.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Proces leczenia rozpoczyna się od dokładnej diagnostyki i opracowania indywidualnego planu leczenia. Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia zębów oraz dokładne zbadanie stanu jamy ustnej i dziąseł. Wykorzystywane są do tego panoramiczne zdjęcia RTG zębów, cefalometria oraz skany uzębienia, co pozwala na dokładną analizę problemu. Następnie, po przedstawieniu pacjentowi szczegółów metody leczenia, kosztorysu oraz planowanego harmonogramu wizyt, zakłada się wybrany aparat ortodontyczny.

W przypadku aparatów stałych wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni, podczas której lekarz wymienia i dopasowuje ligatury. Z kolei w przypadku nakładek wizyty odbywają się co 8-12 tygodni, podczas których lekarz porównuje proces leczenia z planowanych przebiegiem.

Po zakończeniu aktywnego etapu leczenia, następuje faza retencji, mająca na celu utrzymanie efektów terapii. Pacjent otrzymuje szczegółowe informacje na temat użytkowania aparatów retencyjnych.

Poszukujesz
dobrego ortodonty?

Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!

Umów się na konsultację do dr Michała Tarnawskiego!