Wybielanie zębów

Niewiele osób ma idealnie białe zęby. Każdy z nas ma swój indywidualny kolor, którego nie da się zmienić metodami domowymi. Na rynku dostępny jest szereg preparatów wybielających, począwszy od past, żeli z nakładkami, czy nasączonych substancjami wybielającymi pasków. To wprawdzie bezpieczne i stosunkowo tanie metody, jednak w gruncie rzeczy nie przynoszące satysfakcjonujących efektów. W najlepszym wypadku usuwają kamień nazębny oraz naloty z kawy i papierosów, a nie rozjaśniają koloru szkliwa ani zębiny. Tym, którzy marzą o śnieżnobiałym uśmiechu, przychodzi z pomocą stomatologia estetyczna. Jedną z metod na rozjaśnienie barwy zębów jest ich wybielanie. Istnieją dwie opcje tego zabiegu:

  • Wybielanie nakładkowe – pacjent otrzymuje indywidualne wykonane, plastikowe nakładki na zęby oraz żel wybielający do stosowania w domu. W nakładkach wypełnionych żelem należy spędzać 8 godzin na dobę (zazwyczaj podczas snu). Czas trwania waha się od 7 do 14 dni w zależności od pożądanego efektu. Zaletą tej metody jest możliwość kontrolowania efektu wybielenia. Do wad należy zaliczyć długość trwania, możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów oraz ryzyko poparzenia tkanek miękkich.
  • Wybielanie gabinetowe – odbywa się podczas jednej wizyty trwającej ok 60-80 min. Jest wykonywane przy pomocy silnie stężonego żelu do wybielania, które lekarz stomatolog nakłada na wargowe powierzchnie zębów widoczne podczas uśmiechu. Dziąsła są zabezpieczone specjalnym, światłoutwardzalnym materiałem. Żel nakłada się i spłukuje co ok. 20 min. Zabieg poprzedza sprawdzenie aktualnego koloru zębów zgodnie z kolornikiem. Na zakończenie kolor jest ponownie sprawdzamy.

Istnieje możliwość połączenia tych dwóch metod tj. po wybielaniu w gabinecie, pacjent otrzymuje szyny i żel do stosowania domowego. Z naszych obserwacji jest to najskuteczniejsza opcja.

Bez względu na wybraną metodę, do wybielania należy zęby przygotować. Konieczna jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i wyleczenie wszystkich zębów objętych próchnicą. Warto dodać, że w przypadku posiadania dużych „plomb” w zębach przednich, wybielanie nie jest najlepszym pomysłem – szkliwo zębów ulegnie rozjaśnieniu, a plomby pozostaną w dawnym kolorze. Może dać to efekt „plam”. Tymi metodami nie wybielają się również zęby po leczeniu kanałowym czyli martwe – istnieje inna metoda ich rozjaśniania.
Zabieg wybielania musi być poprzedzony higienizacją zębów, aby usunąć kamień nazębny oraz osady.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

To często zadawane pytanie. Liczne badania w kraju i na świecie potwierdzają brak negatywnego wpływu wybielania na szkliwo zębów. Wybielanie nie osłabia zębów, nie powoduje próchnicy ani stanów zapalnych miazgi (nerwu). Jedynym efektem niepożądanym jest występująca dosyć często nadwrażliwość na ciepło/zimno i inne bodźce. Jest to problem, który ustępuje po kilku godzinach, czasem wymaga zastosowania preparatów znoszących wrażliwość zębiny.

Jak postępować po zabiegu wybielania?

Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, do 3 dni należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów mocno barwiących, takich jak buraczki, czerwone wino, mocna kawa czy herbata oraz powstrzymać się od palenia tytoniu.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Największe efekty i najdłuższy czas osiągamy w przypadku naturalnie bardzo ciemnych zębów. Im własny kolor jaśniejszy, tym efekt wybielania jest słabszy. Zwykle zabieg należy powtórzyć po około 2-3 latach.

Wybielanie zębów – przed i po

Bezpieczne wybielanie zębów w Tychach

Poszukujesz sprawdzonego stomatologa? Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!

Wierzymy, że zapewniamy najlepszą możliwą opiekę wszystkim naszym pacjentom.