Inlay’e i onlay’e

Inlaye i onlaye, zwane również wkładami koronowymi, stanowią ciekawą alternatywę dla wypełnień wykonanych tradycyjną metodą. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba, są odporne na ścieranie, estetyczne i trwałe.

Chociaż te uzupełnienia wizualnie przypominają plomby z kompozytu, to różnią się od nich techniką wykonania. Tradycyjne plomby nakłada się i utwardza warstwami, natomiast inlaye i onlaye przygotowuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków, a następnie „wkleja” w miejsce brakujących tkanek. Do wykonania inlayów i onlayów stosuje się porcelanę, materiały na bazie żywic lub stopy złota. Uzupełnienia tego typu mają szerokie zastosowanie w leczeniu ubytków w zębach bocznych (trzonowych lub przedtrzonowych).

Jak przebiega leczenie z użyciem wkładów i nakładów?

Wykonanie wkładu koronowego odbywa się na dwóch wizytach. Podczas pierwszej lekarz czyści ząb z próchnicy, nadaje ubytkowi odpowiedni kształt i na końcu pobiera wycisk. Następnie ustala z pacjentem kolor przyszłego uzupełnienia, zabezpiecza ząb tymczasowym opatrunkiem i wysyła wycisk do laboratorium, gdzie technik przystępuje do wykonania odbudowy. Ostatni etap leczenia polega na osadzaniu wkładu w ubytku przy pomocy specjalnego cementu.

Inlaye i onlaye są uzupełnieniami znacznie bardziej czasochłonnymi od zwykłych wypełnień, warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie przede wszystkim ze względów estetycznych – ząb odbudowany za pomocą wkładów koronowych praktycznie niczym się nie różni od pozostałych naturalnych zębów.

Poszukujesz
Stomatologa?

Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!

Wierzymy, że zapewniamy najlepszą możliwą opiekę wszystkim naszym pacjentom.