Licówki porcelanowe

Licówki to cienkie płatki porcelanowe lub kompozytowe przyklejane do przedniej (licowej – stąd ich nazwa) powierzchni zębów. Wielu pacjentów chce mieć perfekcyjny uśmiech, bez szpar między zębami, bez przebarwień, nierówności szkliwa, ukruszeń. Możemy spełniać te marzenia właśnie przy pomocy licówek. Ich kształt dobiera się do owalu twarzy, typu sylwetki, a nawet do osobowości. W celu ich wykonania niezbędne jest niewielkie oszlifowanie zębów (ok. 0,5mm) z przedniej strony.

Jak wygląda zakładanie licówek?

Zęby muszą być wyleczone, wolne od próchnicy czy chorób dziąseł. Podczas pierwszej wizyty wykonywane są wyciski. Na odlanych modelach przeprowadza się symulację wyglądu nowego uśmiechu, czyli wax-up (technik modeluje z wosku wygląd przyszłych licówek). Makietę nowego uśmiechu, tzw. mock-up przymierzasz na drugiej wizycie, jeszcze bez szlifowania zębów. Wychodzisz z nią z gabinetu i przez kilka dni możesz się zastanawiać, czy metamorfoza ci odpowiada. Jeśli masz uwagi, w trakcie kolejnej wizyty lekarz koryguje kształty i zaczyna się praca nad ostatecznymi licówkami. W znieczuleniu miejscowym usuwana jest niewielka ilość szkliwa (nie więcej niż pół milimetra),pobierane są wyciski, a w laboratorium protetycznym powstają indywidualne licówki z porcelany. W czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi. Gdy te finalne są gotowe, stomatolog cementuje porcelanowe nakładki na ostatniej wizycie.

Czy licówki to rozwiązanie dla mnie?

Optymalne rozwiązanie dla każdego pacjenta podejmowane jest po wnikliwej konsultacji, zdjęciach RTG zębów i analizie zgryzu. W przypadku licówek porcelanowych przeciwwskazaniem jest nieleczony bruksizm. Diagnozowaniem i leczeniem tej dolegliwości lekarze pracujący w Stomatologii Płatek zajmują się od lat. Również dla tych pacjentów możemy wykonać trwałe i estetyczne odbudowy startych i zniszczonych zębów.

Lekarze zajmujący się licówkami w gabinecie Stomatologia Płatek

Lek. dent. Zuzanna Kochanowska-Płatek

Lekarz Jakub Lach

Lek. dent. Jakub Lach

Lek. dent. Julia Dytko-Napieraj

Poszukujesz
Stomatologa?

Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!

Wierzymy, że zapewniamy najlepszą możliwą opiekę wszystkim naszym pacjentom.